U organizaciji Centra za očuvanje i razvoj kulture manjina Crne Gore danas je u Multimedijalnoj sali KIC -a „ Budo Tomović“ u Podgorici održana tribina povodom Svjetskog dana jezika Roma, koji se obilježava 5. novembra. Tribina je održana pod nazivom “Obrazovanje Roma kroz dosadašnju praksu“ – Koliko se dobro poznajemo.
Govorili su: prof. dr Igor Lakić, dr Vesna Delić, Mensur Šaljaj, predsjednik Romskog Savjeta, Safet Kalač, predstavnik Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija Crne Gore i Gzim Hajdinaga, direktor JU Centra za očuvanja i razvoj kulture manjina Crne Gore.
Prof. dr Igor Lakić je govorio iz ugla člana Komiteta eksperata za regionalne ili manjinske jezike u Savjetu Evrope u Strazburu, koji kao ključna osoba prati pitanje romskog jezika u Crnoj Gori malo se toga promjenilo ako se pogledaju Izvještaji Komiteta za Crnu Goru, kojih je do sada bilo pet vidimo da nema napretka ni u jednoj od oblasti koje smo preuzeli kao obavezu prem Savjetu Evrope.
Dr Vesna Delić je istakla da ukoliko uskoro ne dođe do kodifikacije /standardizacije romskog jezika na crnogorskom tlu , romski jezik je u velikoj opasnosti. Potrebno je romski jezik uključiti u formalno i neformalno obrazovanje , a prije toga mi moramo da „proizvedemo“ profesore i nastavnike romskog jezika koji bi upravo došli iz te zajednice.
Safet Kalač je naveo da je obrazovanje Roma ključna stvar u integraciji, odnosno inkluziji Roma u naše društvo jer oni su najranjivija grupa našeg društva. Naša država kao i ostale države Zapadnog Balkana se međunarodnim dokumentima obavezala da će raditi na integraciji Roma i naveo aktivnosti koje Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacije Crne Gore radi u pravcu probljšanja uslova obrazovanja.
Mensur Šaljaj je uputio apel nadležim instucijama da preuzmu konkretne korake za očuvanje romskog jezika, zato što su rezultati posljednjeg popisa pokazali da je pripadnika romske populacije u Crnoj Gori manje nego ranije i da predstavlja direktnu prijetnju njihovom opstanku. Status romskog jezika u Crnoj Gori je ugrožen, a posebno među mlađim generacijama. Neophodno ga je uvesti u institucije, prvenstveno kroz obrazovni sistem.
Gzim Hajdinaga je naveo aktivnosti JU Centar za očuvanje i razvoj kulture manjina Crne Gore koje se odnose na kulturu, jezik i obrazovanje Roma i naglasio da Centar posvećen romskoj populaciji, imajući u vidu činjenicu da, možda, upravo ovaj narod, trpi najviši stepen diskriminacije. Tako smo od početka svog rada uključili romsku zajednicu u svoje programske aktivnosti, vodeći računa o zastupljenosti svih manjina, Romi su ravnopravno sa ostalim manjinama učestvovali u skoro svim našim programima i predstavili svoju kulturu u Crnoj Gori i šire.