U organizaciji JU Centar za očuvanje i razvoj kulture manjina Crne Gore u Narodnoj biblioteci “Radosav Ljumović“ u Podgorici održano je autorsko veče književnika Saladina Dina Burdžovića. O njegovom stvaralaštvu govorili su Vlatko Simunović, publicista i književni kritičar, Atvija Kerović, direktor Almanaha, Nikola Vukčević, reditelj, Gzim Hajdinaga, direktor JU Centar za očuvanje i razvoj kulture manjina Crne Gore i autor.
U muzičkom dijelu nastupila je Danijela Drašković, profesorica violine i viole u muzičkoj školi ,,Vasa Pavić”. Autorsko veče je održano uz tehničku podršku Narodne biblioteke “Radosav Ljumović”.
Govoreći o stvaralaštvu Saladina Dina Burdžovića, Vlatko Simunović je ovom prilikom istakao da krajnje savjestno, Burdžović poletnost zvanične ideologije stavlja u ravan života tipičnih ljudi i tipičnih okolnosti socrealističkog svijeta. Nepristrastno ih stavlja jedno uz drugo. Tako naglašava njihovu suprotnost. To naglašava gorčinu. Nije to posljedica opšteg poznavanja stvari. Dinove priče nijesu maštovito izražena opšta istine. One su posljedica osjećanja s moralnim bojama i to ih trajno pozicionira u kulturi postranzicijskih zemalja nekadašnje Jugoslavije kao fikciju vrijednu pamćenja. Divim se Dinu Burdžoviću. Zbog istine koja je s njegovom prozom sačuvana i fiksirana, nije zakrvio s gradom koji ga je rodio. On ga rađa s njegovim fundamentalnim, istorijskim i nasljednim nijansama. Njih ni u oficijelnim hronikama grada ni u lijepoj književnosti nećete naći. To su samo njegove boje.
Atvija Kerović smatra da Burdžović posjeduje nužan preduslov za vrsnog pisca – nesvakidašnje je dobar, suptilan, posmatrač. Nova sredina, prevashodno Frankfurt i njegovo središte Konstablervache (kao stjecište biznisa i biznismena, ali i narkodilera, makroa i animir dama te bjelosvjetskih emigranata od svakakve fele) pružili su mu obilje materijala tako da je u njegovoj književnoj radionici, u posljednje dvije i po decenije nastala obimna literarna građevina izuzetne estetske vrijednosti. Zato nije ni malo slućajno da je u „Almanahu“ objavio svoje tri knjige: roman „Povratak u Schwarzer Berg“, knjigu priča „Hessen via Montenegro“ i knjigu poezije „Rifat“ sa podnaslovom „Umjesto pisma davnašnjem rođaku“. Mislim da je Dinova misao: „Rat u kojem nijesmo učestvovali žigosao nas je, ispostavilo se, za sva vremena“, ključ za dešifrovanje njegove poetike.
Nikola Vukčević je naglasio da Burdžovićevo stvaralaštvo, protegnuto kroz tri decenije, nosi obrise ličnih borbi, gubitaka i preobražaja, uvijek obojeno autentičnom egzistencijalnom notom. Već u ranoj zbirci „Hronika nepoznatog“ bila je očigledna njegova sposobnost da izrazi suštinu mladalačkog nemira i suočavanja sa svijetom, ali i sa društvom koje se oko njega urušava. Poezija iz tog perioda odiše jasnim tonovima pobune i potrage za smislom. To je krik mladog čovjeka koji se bori protiv lažnih autoriteta, protiv svijeta koji se ruši pod težinom zabluda i promašenih ideala. Burdžović ne bilježi samo previranja od devedesetih pa nadalje, već se kroz svoje stihove suočava i sa unutrašnjim demonima, gubitkom ideala i iluzija. Iako njegov stil balansira između lirike i oštrine, ono što ga izdvaja jeste autentičnost i hrabrost da piše o najintimnijim stvarima. Svaka riječ, svaka rečenica nose težinu njegovog iskustva, prožeta refleksijama o svijetu koji se neprestano mijenja, ali i o unutrašnjem svijetu koji se urušava. Njegova poezija nikada nije sentimentalna, već uvijek izazovna, direktna, često bolna, ali nepogrešivo iskrena.
Saladin Dino Burdžović je rođen 1968. godine u Bijelom Polju, a od 1988. godine živi i radi u Njemačkoj.
Objavio je 36 autorskih knjiga raznih žanrova, pojedini naslovi iz njegovih knjiga zastupljeni su u preko pedeset antologija, zajedničkih zbirki i zbornika poezije i proze.
Prevođen je na albanski, mađarski, poljski, bugarski, makedonski, slovenački, turski, francuski, ruski i njemački jezik. Dobitnik je više nagrada za poeziju, prozu i drame.
Član je Crnogorskog Društva Nezavisnih Književnika (CDNK), Matice crnogorske, crnogorskog P.E.N. centra, Društva pisaca Bosne i Hercegovine i, od 2008. godine, Udruženja književnika Njemačke-Hessen (Litteraturgeselschaft e. v. Hessen-Deutschland). Jedan je od osnivača i stalni član Alternativne grupe Monte Art iz Frankfurta.
Od 1999. godine živi u Offenbachu, Hessen, Njemačka.